Čo potrebuje slovenské vysoké školstvo ?

Autor: Miroslav Jurčišin | 26.4.2012 o 17:27 | (upravené 26.4.2012 o 19:14) Karma článku: 5,90 | Prečítané:  505x

Problematike vysokého školstva sa venujem nejaký ten rôčik. Keďže som interný doktorand, dá sa povedať, že problematiku školstva vnímam aj z tej druhej - vnútornej strany. Rozhodol som sa, že dám dokopy niekoľko bodov, ktoré osobne vnímam ako problém. Čiže, čo podľa mňa potrebujeme?

  • V prvom rade, potrebujeme odlúčiť zrno od plevy. Myslím tým univerzity. Je potrebné, aby vznikli 3-4 univerzity (zo súčasných), ktoré by mali top financovanie a top podmienky. Aby bola verejná mienka nastavená tak, že toto je ten TOP. Tak ako napr. všetci vieme, že v susednom Česku sú úplne TOP Masaryková a Karlová univerzita. Aby každý vedel, že na tieto školy má význam ísť študovať.
  • Pokusy akreditačnej komisie tu už boli a aj sú. Mnou spomínané delenie je najskôr potrebné zariadiť nejakou zahraničnou špičkovou komisiou. Slovensko je tak malé a prepletené, že všetky pokusy končia tak, že ako keby nejakému šéfovi komisie večer pred vyhlásením výsledkov zavolali jeho 10 kamaráti a zachránili aj také školy, ktoré ani nevieme že existujú.
  • Na tieto 3-4 TOP univerzity potrebujeme dostať TOP pedagógov. Jednak zabezpečiť kvalitné výberové konanie, a jednak zabezpečiť kvalitné finančné ohodnotenie. Určite je každému jasné, čo si človek zvolí ak po skončení PhD. má na výber súkromný sektor kde dostane napr. 1200 € a školu, na ktorej dostane určite menej.
  • Na tie 3-4 TOP univerzity je potrebné vytvoriť kvalitné podmienky. Kvalitné a moderné študijné programy, odbory, osnovy predmetov. Samozrejme je potrebné tieto kroky dimenzovať tak, aby spĺňali požiadavky praxe. To znamená, že ak štát platí štúdium, mal by sa sám rozhodnúť, či zafinancuje niečo resp. v nejakom počte, čo je preňho bezvýznamné.
  • Držať úroveň. Nebojovať o študentov. Je potrebné aby študenti bojovali o to aby sa na školu dostali a vyštudovali ju. Dnes máme stav, kde bojujeme o študentov. Škôl je veľa..veeľmi veľa a študentov je čím ďalej tým menej. Starneme. Tým pádom bojujeme o študentov všetci - čím až na niektoré výnimky strácame úroveň všetci. Preto vyháňame elitných študentov za hranice. To, ako strácame úroveň tým, že bojujeme o študenta dúfam vysvetľovať nemusím, ak áno, odpoviem v diskusii.
  • Držať úroveň znamená aj to, že na tieto univerzity budú prichádzať študenti až po tom, čo úspešné absolvujú prijímacie skúšky.
  • V podstate dnes veľa ľudí nadáva na kvalitu absolventov opúšťajúcich školy. Nie je to ich chyba. Je to chyba nastavenia. Na Slovensku je veľa veľa šikovných mladých ľudí. Veľa z nich štát donúti opustiť Slovensko, veľa z nich štát systémom privedie k lenivosti a znižovaniu „láďky". Ak by sa do školstva opäť zaviedla kvalita, myslím si, že každý by si svoje miesto uvedomil.
  • Na záver už len to, že ak chceme naozaj spĺňať smernice (pre mňa absolútne hlúpe) stratégie Europa2020, kde sa píše že chceme 40% vysokoškolsky vzdelanej populácie, nech si tých 30 % študuje pre mňa za mňa aj v Sládkovičove. My skrátka potrebujeme kvalitné vysokoškolské zariadenia aspoň pre tých 10 % ľudí. Osobne verím tomu, že v budúcnosti by nám potom mohlo byť lepšie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?