Prečo je podľa mňa vyriešenie problému s Rómami v nedohľadne

Autor: Miroslav Jurčišin | 20.7.2011 o 13:52 | (upravené 20.7.2011 o 14:07) Karma článku: 8,83 | Prečítané:  939x

Rómsky problém rieši mnoho ľudí. Nečudujem sa im. Aj tu, v diskusiách pod článkami ho rozoberá nemalé percento diskutérov. Títo riešitelia sú ale väčšinou riešitelia amatéri. Po pri riešení rómskej otázky riešia určite aj mnoho ďalších otázok. Ak sa u týchto riešiteľov vytratí reálny pohľad na veci, je to v poriadku. Ak sa ale vytratí reálny pohľad na túto problematiku u ľudí, ktorí majú byť profesionáli platení za túto prácu, prichádza problém. Problém pre celú spoločnosť. Vyriešenie tejto náročnej rovnice namiesto vyčísľovania neznámych  pridáva len ďalšie neznáme.

 

O čom teda píšem ? Pred mesiacom som sa zúčastnil jednej akcie, ktorá mala riešiť práve tento problém. Bolo na nej asi 40 mladých ľudí, najmä zo zahraničia. Mladí delegáti aj z krajín ako Fínsko, Švédsko, či Bielorusko, Moldavsko a podobne.

Počas troch dní sme mali rôznych prednášajúcich, ľudí ktorí aktívne riešia tento problém, ktorí s nim prichádzajú do kontaktu, ba dokonca aj poradcu priemerky pre túto oblasť.

Pani, ktorá s nami mala prvú interaktívnu role play, hneď na začiatku povedala že to my diskriminujeme Rómov.  Prvý stret západniarov s „realitou". Potom interaktívna hra pokračovala. Vybralo sa 11 ľudí ktorí budú hrať Rómov, a 4 ľudia ktorí budú hrať prispôsobivých. Rómovia dostali dokopy 2 eura, a mali ísť do obchodu nakúpiť potraviny na obed pre 11 ľudí. Prispôsobivá 4 členná rodina dostala 11 eur na obed. Hneď prvý fail. Jedenásť členná rómska rodina ma 2 eura na jedlo na den....to skade také číslo ? 60 eur majú na jedlo do mesiaca? Potom skade tie autá, satelity, oblečenie, reťaze, plné košíky v Tescu a podobne?

 

V papieri na túto hru bola v jedenásť člennej rodine definovaná  54 ročná matka, ktorá má 11 mesačné dieťa. Pripomenul som to v obchode fiktívnej hlave rodiny - ktorú hral Fín, a ten mi povedal, že je nereálne aby 54 ročná matka pri takom počte detí mala 11 mesačné dieťa, takže to nerieši. Fín mal na vec racionálny pohľad. Prečo naši „riešitelia" nie?

Potom sme sa vrátili s nákupmi, a pani, ktorá organizovala túto hru, hrala na city nás mladých. Zavolala prispôsobivých k stolu Rómov, a pýtala sa, ako sa cítime.... Keď tí štyria majú plný stôl a my len minerálku, chlieb a bravčový tuk...Zvláštne, ale nekomentujem. Lebo aj len drobná vtipná pripomienka vyvoláva u týchto riešiteľov pocit diskriminácie.

 

Deň druhý. Prednášal nám ďalší riešiteľ. Po mesiaci som toho už aj dosť zabudol. No spomínam si, ako nás presviedčal, že Rómska komunita sa nerozrastá. Argumentoval to tým, že v obci Svinia na východnom Slovensku sú LEN 4 rodiny, ktoré majú viac ako 11 detí. V pohode. A že priemerný počet detí v rómskej rodine je 3,1. Že v tomto probléme sa musí zmeniť majorita. Po mojej otázke, či sa nemá zmeniť sociálny systém aby viac motivoval pracovať, alebo či by nebolo dobré robiť osvetu na zníženie počtu detí, som dostal nasledujúce odpovede. Osvetu nie je potrebné robiť, lebo rómske rodiny nemajú veľa detí. Sociálny systém meniť nie je potrebné, lebo v tomto systéme ľudí tvoriacich sociálny systém je len cca 25 % Rómov, a teda zmena by sa týkala najmä prispôsobivých.

Po týchto akciách sme navštívili dve rómske osady. Mám dojem, že tam chodia autobusy ako na páse. Tento výlet do osád komentovať nebudem, lebo som si z neho doniesol nepríjemne ochorenie.

 

Záver.

Nerozumiem tomu. Keď zdá sa prístup týchto expertov neracionálny iba mne, alebo je nás viac ? Kto má tento problém riešiť, keď zlyhajú aj kompetentní ? Bolo to doslova presviedčanie o tom, že chyba je v majorite. Hranie na city zahraničných delegátov. Neracionálny pohľad. Veď keď je v nejakej rodine syn či dcéra, ktorá sa nie a nie naučiť poslušnému správaniu, tak budeme meniť rodičov, a ľutovať dcéru ? Čo ich motivuje k takýmto „výkonom" ? Všímam si, že na túto tému sa organizujú akcie za akciami. Čo poviete, vyriešilo sa na nich už niečo ?

 

PS : Nie som extrémista ani človek inklinujúci k extrémizmu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?