reklama

Vilnius, Riga, Tallinn. Autom.

Takže je to tu opäť. Fiat Punto, 5 ľudí, odvážny plán. Tento krát sme si vybrali pobaltské štáty, keďže nikto z nás tam doteraz nebol. Aké to je, ísť tam autom, a aké dojmy v nás zanechali tieto krajiny?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Cesta sa začala tak ako vždy. Bookovanie hostelov, naplánovanie trasy, poistenie a v poslednom rade natankovanie : ) Päť nocí. Ta prvá bola naplánovaná v hlavnom meste Litvy.

Vyrážame v piatok o šiestej. Cesta cez Poľsko je zdĺhavá, pretože ako iste viete, diaľnice v tomto smere absentujú. Celou cestou pred sebou tlačíme búrku, ktorú našťastie nezastihneme. Cestu nám lemujú polámané konáre, ktoré nevydržali nápor vetra či bleskov. Ráno, okolo ôsmej ráno prichádzame do mestečka Trakai. Je to zámok cca 20 km od Vilniusu. Pre viac informácií o tomto mieste, odporúčam internet. Nám sa síce interiér veľmi oslnivý nezdal, no odporúčam toto miesto už len pre exteriér. Prvé prekvapenie pre nás je časový posun, s ktorým sme vôbec nepočítali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po navštívení zámku, pokračujeme do hlavného mesta Vilnius. Cesty v Litve pripomínajú klasické okresné cesty, no bočné cesty nie sú ani vyasfaltované. Diaľničné nálepky Vám netreba. Hlavné mesto Litvy je pekné, no zdá sa, že zahraničných turistov tu často nemajú. Trocha nás mrzelo, že euro je pre nich pojem takmer neznámy, a zmenárne akosi cez víkend nefungujú. Zachránili nás bankomaty. Prekvapilo nás, že ani v hosteli sa nedalo platiť eurom. Celkové prostredie v Litve je upravené, je tu poriadok. V meste je čisto. Na druhý deň si odbehneme do jedného z geografických stredov Európy, potom pokračujeme do skanzenu v meste Rumšiškéš. Klasický skanzen, v ktorom môžete nájsť historické architektúry z celej Litvy. Po skanzene sa chystáme na horu krížov. Toto miesto odporúčam. Je to veľmi zaujímavé miesto, ktoré je celkom raritné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Cez tento deň ešte máme naplánovaný odvážny plán. Je sedem hodín, a my sme ešte v Litve. Plán je, prejsť na hranice, potom cez celé Lotyšsko a Estónsko až do Tallinna. Cestou sa zastaviť v Lotyšsku v zámku Rundale. No po príchode k tomuto zámku zisťujeme, že už je zatvorené. Chceme ísť aspoň do parku. No pani pri parku si asi nechce zarobiť, a nechce nás do parku pustiť, aj keď ešte máme 5 minút. Argumentuje to aj tým že : ,,Čo tam vlastne chcete vidieť" ?? No to je teda prístup. Spravíme si pár fotiek z vonku, a ideme do Tallinna.

Cesty sú klasické, väčšinou okresné. Celkom dobrej šírky. Diaľnice tu nie sú, takže žiadne diaľničné poplatky ani tu. Áut v noci veľa nie je, cesta je celkom pohodová. Lotyšsko sa z vonku zdá byť trocha chudobnejšie ako Litva, menej upravené. V Estónsku okrem stromov popri ceste nič iné vidno nie je. Možno aj preto, že je noc. Je celkom zaujímavé sledovať nočnú oblohu v týchto odľahlých častiach Európy. Všade tma, iba krásna nočná obloha nad našimi hlavami, jasne viditeľná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okolo pol tretej ráno prichádzame do Tallinna. V hosteli prespíme, a ideme do ulíc. Vyzerá to tu úplne inakšie ako v Vilniuse. Ako keby tu na rozdiel od Litvy celkom dobre poznali, čo je cestovný ruch, a čo je turista. Keďže Estónsko príjme čoskoro euro, dá sa tu ním platiť. Čomu ale nerozumieme, tieto pobaltské krajiny sú drahé. Od potravín, po atrakcie, všetko je tu priemerne drahšie ako u nás. Napríklad dvojlitrová fanta tu stojí 2 eurá. Kamarát za ňu zaplatil až sedem : ) Dúfam že sa na mňa nenahnevá, no je to celkom komický príbeh . Zaplatil v obchode s 50 eurovou bankovkou, a mali mu vydať 48. Vydali mu, no v estónskych korunách. Tie následne zmenil späť na euro. Zistil, že si kúpil fantu za 7 eur : D Preto odporúčam platiť buď kreditkou, alebo si dopredu zmeniť peniaze. Najlepšie na hranici, aj keď kurz je nič moc, no v meste nie je až také jednoduché zmeniť si peniaze.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tallinn je krásne mesto, plné turistov. Plné cestovného ruchu, atrakcií, ľudí, života, zvukov ulice a podobne. Zaujalo nás napríklad, že na hlavnej ulici stál stroganov 17 eur. Dosť. Z tohto mesta je celkom jednoduché dostať sa do Helsínk. Námorná doprava tu funguje. Vidno tu plno ruských špztiek. Rusi tu majú blízko. Aj keď Vilnius nevyzeral chudobne, Tallinn vyzeral bohatšie. Po celom dni v Tallinne, v tento deň cestujeme do Rigy.

Po príchode do Rigy, nás zarazí zovňajšok nášho hostela. Vyzerá ako nejaká stavba. No o to je krajší z vnútra. Po Prvej noci v Rige ideme do frekventovane navštevovaného turistického miesta. Jurmala. Pláže, ktoré navštevujú počas sezóny množstva ľudí. Opäť veľa Rusov. No toto miesto zanechalo krásny dojem. Široké pláže s bielym pieskom. Popri pláži ihličnaté stromy. Voda je čistá, celkom chladná, no dá sa v nej kúpať. Kámoši si to vyskúšali. Jurmala vyzerá tak pekne, že toto miesto by stálo aj za letnú dovolenku. Čosi úplne iné ako na klasických plážach južných letovísk. Vraciame sado Rigy, a ide sa do ulíc. Uličky cestou do centra mesta vyzerajú dosť chudobne, a rozbito. V Litve a Estónsku sme také nevideli, no môže to byť aj náhoda. Centrum mesta sa podobá na všetky ostatné centra väčších miest. Je tu ruch, na rozdiel od spomínaného Vilniusu. V Rige sa ideme pozrieť na slovenskú ambasádu, aj na Riga Aréna, hokejový stánok tímu z KHL. V Rige som mal dojem, že je po uliciach viac tulákov, viac asociálov. Lotyšsko, aj s Rigou, sa taj troch zdá najchudobnejšie z pobaltských štátov. Ale Riga ako taká, je pekné mesto, ktoré sa oplatí vidieť.

Druhá noc v Rige. Ráno si to namierime opäť na sever, ideme do Siguldy. Známej komplexom, s vyhliadkovou vežou. Celkom pekné miesto. No po tejto návšteve, už smerujeme len na juh, cestu domov si predelíme. Spíme v Poľskom Bialystoku. Na hostelovej recepcii sa nás Poliak pýta či sme z Bieloruska J . No po tom čo zistí kto sme, povie: ,, Slováci, to bratia''. Len sa čuduje, prečo nemáme zloté. Chceli sme platiť eurom, no tu sa to nedá. Nevedel, že na Slovensku máme euro, tak mu to prezrádzame.

Ráno opúšťame Bialystok. Ideme cez Ľublin domov, do Prešova. V Lubline máme naplánovanú zastávku, v koncentračnom tábore Majdanek. Veľmi smutné miesto, pre ľudí, zaujímajúcich sa o históriu, sa tu oplatí ísť. Domov prichádzame po 3300 kilometroch a šiestich dňoch.

Zhrnutie.

Pre tých čo by sa chytali, chcem zdôrazniť, že nie je potrebné platiť žiadne mýta ani diaľničné poplatky. Pobaltské štáty sú dosť drahé. V niektorých častiach sa nesprávajú k turistom veľmi prívetivo. Či už fakt, že na turistických miestach nevezmú euro, alebo Vás nevpustia do areálu, lebo sa im nechce, alebo majú zmenárne otvorené len počas týždňa a v sobotu do obeda. Sú to ale veľmi čisté, upravené krajiny. Pohonné hmoty tam stoja takmer to, čo tu. Možno nejaké tie drobné rozdiely. Keby sa správali prívetivo k turistom, dal by som im 5 hviezdičiek z 5. Teraz dávam 4,5 J

Miroslav Jurčišin

Miroslav Jurčišin

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa žiť s otvorenými očami. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu