reklama

Zopár letných dní na sopečnom Tenerife

Čo by to bolo za leto, keby na mojom blogu nepribudol príspevok na tému cestovanie. Zásadu, ktorú mám už niekoľko rokov neporuším, a napíšem tu svoje postrehy o letnej dovolenke na najväčšom ostrove Kanárskych ostrovov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Minulý rok sme vynechali letnú prímorskú dovolenku a povedali si, že pôjdeme na chladný Island. Nechceli sme stále chodiť do tepla a mysleli sme si, že ak si dáme jeden rok pauzu, nebude nám to vadiť. Nevadilo nám to, ale priznám sa, že po čase sme sa nevedeli dočkať, kedy už prídeme k nejakej slanej vode, ktorá nebude mať 10-12°C. Rozmýšľali sme nad rôznymi miestami. Napríklad nad Korzikou či Sardíniou. Prvoplánovo sme nad Tenerife nerozmýšľali, lebo sa nám zdalo príliš ďaleko. No neskôr sme si uvedomili, že tú sumu, ktorú ušetríme na letenke (v prípade bližšej destinácie ako napríklad Sardínia), minieme na ubytovaní. Pretože booking.com hovorí, že ubytovanie a celkovo aj ceny v Španielsku, sú o poznanie priaznivejšie ako tomu je v prípade Talianska či Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po týchto krátkych analýzach, ale aj po napozeraní niekoľkých pekných videí z produkcie Expedie, bolo rozhodnuté. Spravili sme ale jednu malú chybu a prešpekulovali sme našu cestu na Tenerife. Technokraticky sme si vybrali náš let podľa celkovej ceny leteniek - usporiadaných podľa ceny. Pol roka dopredu z prostredia obývačky sme si mysleli, že letieť na Tenerife a späť cez šesť letov je v pohode. Bratislava – Berlín – Barcelona – Tenerife (nakoniec juh) -> Tenerife (sever) – Barcelona – Miláno – Bratislava. Ono to až tak úplne v pohode nebolo, ale za všetkým je najlepšie hľadať pozitíva, a tak sme aspoň spoznali ďalšie letiska a mestá.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vráťme sa ale späť k hlavnej téme tohto článku. Na Tenerife sme si vybrali jedno z tých stredísk, kde to žije najviac – Playa de las Américas. Mali sme priletieť na severné letisko, ale keďže nezostalo nič dlžné svojej zlej povesti, nakoniec po hodine krúženia nad severom sme zamierili na juh. Severné letisko na Tenerife bolo dejstvom druhej najhoršej leteckej nehody v dejinách lietania – a to treba povedať že na prvom mieste sú udalosti z 9/11. V roku 1977 sa tu aj z dôsledkov zlého počasia zrazili dve lietadlá. Je to letisko, ktoré je v nadmorskej výške 633 metrov nad morom, a vplyvom stretu oceánu a pevniny je tu častá hmla, ale aj oblačnosť. To veľmi nie je kompatibilné s pohodovým lietaním. Keď sme z Tenerife odlietali, boli sme svedkami toho, že počasie sa tu mení každých asi 5 minút. Ale to už predbiehame.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po prílete na Tenerife juh sme nemali problémy s tým, aby sme sa vracali na sever – pôvodne miesto pristátia, ale vyhovovalo nám to lebo Playa de las Americas bolo asi tak 30 minút autobusom. Na začiatku nás prekvapilo počasie. Bolo tu nejako chladno. Nebol to ten super teplý barcelonsky závan tepla, či zvuk cikád. Bol to iný závan tepla – závan chladu : ) Neskôr sme ale zistili, resp. zdalo sa nám, že ako keby sa na Tenerife menilo počasie meter od metra. To sme zažili aj priamo v našom letovisku. Na pláži bolo oveľa teplejšie ako na hotelovom balkóne. Možno to kompenzovala teplota piesku.

Predtým, než sme šli na Tenerife, som sa obával toho, aby tam nebola studená voda. Je to predsa len oceán, ktorý sa zohreje pomalšie ako more. Obavy sa vytratili po tom, čo sme oceán vyskúšali. Voda bola úplne super. Nebol tu žiaden rozdiel v porovnaní so skúsenosťami z iných morí. Takže kto by sa tohto faktoru bál, nech sa nebojí. A to sme tu boli úplne na začiatku júla. Štatisticky sú tu maximá až v mesiacoch august – september. Ale to len o stupeň viac (cca 23°C). Pláže tu boli krásne pieskové a dosť priestranné. Cez víkendy tu bolo trošku viac ľudí, pretože tu prišlo mnoho domácich. Ináč mám Španielsko čím ďalej tým radšej. Pre mňa je to sympatický národ, je tam lacno, čisto a stabilne dobre. Keď som pred desiatimi rokmi chcel ísť do Španielska na dovolenku, nemohol som tam ísť, lebo tam bolo draho. Žeby šlo Španielsko ekonomicky 10 rokov dole, smerom k nám? Trošku asi šlo, ale netreba zabúdať, že aj my sme šli dosť pekne hore: ) A vďaka tomu teraz môžem písať memoáre : )

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oceán v okolí Kanárskych ostrovov je pekne hlboký. Medzi Tenerife a La Gomerou je približne 30 kilometrov, ale hneď za brehmi Tenerife dosahuje oceán dvojkilometrovú hĺbku. Tieto hlbiny sú domovom veľrýb, delfínov a iných zaujímavých stvorení, preto je na Tenerife ideálne sa za nimi vypraviť. My sme si to tiež vyskúšali, a stálo to zato. Náš taliansky kapitán, plávajúci s loďou pod gréckou vlajkou v španielskych vodách dotváral úplne pohodovú atmosféru púšťaním pesničiek od The Doors. Keby ste tam niekto išli, určite odporúčam takýto výlet.

Na začiatku sme si mysleli, že na Tenerife strávime 5 dní na pláži a 5 dní niekde vo vnútrozemí. Mysleli sme si, že si požičiame auto a pôjdeme preskúmať rôzne atrakcie. Ako šiel čas, zistili sme, že tam zas až tak veľa toho nie je, a že skoro všetko čo chceme vidieť – pirátsku dedinu Maska, pekné útesy Los Gigantes, tisícročný strom Dragon Tree, národný park Teide, dokonca aj prírodné pekne vytvorené „kúpaliska“ v meste Garachico – nám ponúkne jeden fakultatívny autobusový výlet za približne 35 €. Národný park Teide patrí k najnavštevovanejším národným parkom na svete. Niekde je označovaný aj ako druhý najnavštevovanejší na svete. Určite sa tu oplatí ísť. V tomto národnom parku nájdete aj dosť vysoký kopec s názvom Pico del Teide, ktorý má výšku 3715 metrov nad morom a je to samozrejme najvyššia hora Španielska. Na Pico del Teide vedie lanovka. Dávajte si ale pozor, pretože záujem o lanovku je obrovský. Len tak sa na vrchol nedostanete. Buď si privstanete a vystojíte veľmi dlhé rady, alebo si to nejako dopredu zabookujte. Samozrejme, tak ako aj iné parky, aj tento park ponúka toho oveľa viac ako len vrchol Pico del Teide. Takže určite sa tu oplatí ísť. Uvidíte tu krásne planiny, takmer ako na inej planéte, kde sa točili filmy ako Súboj titanov či Planéta opíc.

Keby ste náhodou šli na podobný fakultatívny výlet ako my, potvrdilo by sa vám to, čo som písal hore. Na Tenerife sa mení počasie z „metra na meter“. V našom letovisku bolo síce zamračené, no po pár kilometroch cestou do parku Teide sme sa ocitli nad mrakmi, kde bolo samozrejme krásne slnečno. Cestou na sever západu Tenerife bolo zrazu počasie ako v džungli. Aj stromy a rastlinstvo pripomínalo džungľu. Všetko všade krásne zelené. Kým na juhu je stále slnečno, na severe niekedy vkuse prší. Preto určite odporúčam ísť za teplom a morom na juh. Národný park Teide, na čele s Picom, ktoré na to celé dohliada, väčšinou zastaví všetky dažďové nápady, a na juhu je teda skoro stále stabilné slnečné počasie. Čo som počul a čítal, ľudia, ktorí šli na sever Tenerife tieto úvahy potvrdili.

Na Tenerife bolo super a určite by som sa tu vrátil. Najskôr sa tu aj vrátim. Videli sme skoro všetko čo sme chceli vidieť. Čo som nevidel a odporúčam, je ísť na túru z pirátskej Masky až k oceánu na útesy Los Gigantes. Na youtube som si až po návrate domov pozrel nejaké videá, že tento trek musí byť naozaj pekný zážitok. Je to možno aj dosť náročné, takže predtým sa na to treba poriadne pripraviť.

Tak šťastnú cestu ! : )

Miroslav Jurčišin

Miroslav Jurčišin

Bloger 
  • Počet článkov:  79
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa žiť s otvorenými očami. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu